Meraklısına Medya ve Reklamcılıkla Alakalı Yapımlar

Medya ve reklamcılık konuları en çok ilgimi çeken alanlardan. İnsanın duygu ve düşüncelerine yön veren, bakış açısını değiştiren, manipüle eden bu alanlar; medeniyet dediğimiz bu düzenin kılcal damarlarına dahi etki eden çok önemli konular. Psikoloji alanındaki gelişmelerle birlikte 20. yüzyıl, insanın irrasyonelliğinin keşfedildiği yüzyıl oldu ve iletişimin kolaylaştığı ve globalleştiği bu çağda da insanın irrasyonelliği üzerine kurulu iletişim ve manipülasyon kültürü güçlenmeye devam ediyor. Haliyle bu yazıda önerdiğim yapımlar, sadece reklamcılık ve medya üzerinden seyredilecek işler değil; yine insanın, insan davranışlarının, insanın tepkilerinin ve tüm bunların nedenlerinin de keşfedilebileceği yapımlar.

blackmirror1x02_1297
Black Mirror 1. Sezon 2. Bölüm (Herkesin izlediği bir yapım olduğunu düşündüğümden yazıya eklemedim; lakin bu bölüm de yazının konusu için fazlasıyla uygun.)

Kimisi belgesel, kimisi film olan bu yapımlara zaman içinde ekleme yapacağıma eminim. Yazı bu haliyle sınırlı kalmayacaktır illaki, keşfettikçe ve izledikçe.

The Century of The Self – IMDB – 2002 – 4 Bölüm, Her Bölüm 60 Dakika

1

The Century of The Self’ten bir kaç kısa bölüm paylaşmıştım Twitter sayfamızda; ve bu belgeselden paylaştığım her parça en çok etkileşim alanlardan oldu. Freud’un psikolojiye yaptığı katkıları farklı bir okuma yaparak halkla ilişkiler ve reklamcılık alanında kullanan Freud’un yeğeni Edward Bernays’in hikayesiyle başlayan bu belgesel, insanın davranışlarını ihtiyaçlar üzerine olmaktan çıkarıp, insanın arzuları üzerine nasıl bina edildiğini 20. yüzyılın başından alıp, sonuna kadar anlatıyor. Belgeselin 4 bölümü de Youtube’da mevcut:

Pervert’s Guide to Ideology – IMDB – 2012 – 135 Dakika

2

Sloven filozof Slavoj Zizek’in, yazılarına göre daha anlaşılır olan video yapımlarını ıskalamamak gerekiyor. Bu yapımda Zizek, bilinçaltı ve bilinçdışına yöneliyor ve filmlerdeki mesajları, dolaylı yoldan zihnimize yerleşen fikirleri açık ediyor. Bunun haricinde Pervert’s Guide to Cinema da ıskalanmayacak diğer bir belgeseli.

Network – IMDB – 1976 – 120 Dakika

3

Bu mükemmel film ile ilgili olarak bir yazı yazmıştım geçtiğimiz sene, şimdi tekrar okuyarak geldim de tavsiye edebileceğim bir yazı olarak duruyor. O nedenle oraya yönlendiriyorum: Network: Devrim Ne Kadar Mümkün?

Logoyu Büyütenler – Bilgi – 2014 – 70 Dakika

4

Reklamcılar Derneği’nin 30. yılları şerefine hazırladığı Türkiye reklamcılık tarihinin önemli isimlerini bir araya getiren ve hikayeyi onların ağzından dinlememizi sağlayan; herkes için bol miktarda nostalji içeren çok keyifli bir belgesel. Tamamı Youtube’da mevcut.

Art and Copy – IMDB – 2009 – 90 Dakika

5

Yukarıda Logoyu Büyütenler için Türkiye’nin demiştim, Art and Copy ise bir nevi Dünya reklamcılık tarihinin hikayesini, hikayeye imzasını atmış reklamcılarla söyleşerek anlatıyor. İkisini de izlemek, farkı da görmek açısından önemli. Bu belgeselin de tamamı Youtube’da mevcut.

99 Francs – IMDB – 2007 – 100 Dakika

6

Başarılı bir reklamcının gözünden ve düşüncelerinden yola çıkarak hazırlanmış bir film 99 Francs. Seyir zevkinin hayli fazla olmasının yanında bıraktığı bakış açısı da değerli.

The Reality of The Virtual – IMDB – 2004 – 70 Dakika

7

Yine Slavoj Zizek’e bağlandık. İmge, simge, gerçek; sanal gerçek, gerçek gerçek, gerçek sanal gibi fazlasıyla kuramsal fikirlerin beynimizin ortasındaki işgalcilik hallerini anlatıyor Zizek. O kadar yoğun ve seri şekilde bilgi ve fikir bombardımanına sokuyor ki seyirciyi, durdura durdura ya da en az iki kere izlenmesi gereken bir söyleşi.

Fresh Dressed – IMDB – 2015 – 90 Dakika

8

Fresh Dressed’e Netflix’e denk gelmiştim. Hip-hop kültürünün nasıl da Dünya’yı ele geçirdiğini anlatan, bunun için de hikayeyi başından alan bir belgesel. Bir kültür bombardımanı altında kalınca sadece fikirlerin değil, giyilen çoraba kadar her şeyin değiştiğini, haliyle yazının başında kılcal damarlara kadar etkilenme diye bahsettiğim durumu eğlenceli bir konuyla izah eden bir yapım.

Öneri, istek ve düşünceleriniz için yorum yapabilirsiniz.

banabirseyogret.com’a yazılarınızı gönderebilirsiniz. Yazı göndermek isteyenlerin önce burayı okuması iyi olur: Yazı Gönder

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s