Netflix’te Bulunan Ufuk Açan/Düşündüren Belgeseller

İnternetle birlikte hayatımıza birçok uygulama ve platform dahil oldu, bunların bir kısmını tükettik ve sıkıldık; bir kısmı ise vazgeçilmezlerimizden oldu. Benim için Netflix de vazgeçilmezlerden birisi. Lakin Netflix‘te izlenecek o kadar çok şey var ki, boşuna zaman harcamamak imkansıza yakın. Ben yeterince boşa zaman harcayan, çok fazla gereksiz yapım izlemiş biri olarak; bu konuda kendimce verimli olduğunu düşündüğüm, gereksizleri arkada bırakınca önümde kalan belgeselleri bir yazıda toplamak istedim.

netfx

1 – Chef’s Table – IMDB – 2015 – Her Bölüm 50 dakika

Mutfağa, yemeğe ilgisi olmayan birisi için bakmadan geçilecek bir yapım gibi gözükse de Chef’s Table, Dünyanın en başarılı şefleri ve restoranlarını konu alan, her bölümde ayrı bir şefe odaklanan, herkese öğretecek şeyleri olan bir seri. 18 bölümlük serinin özellikte tavsiye etmek istediğim 2 bölümü var:

  • Dan Barber – 1. Sezon 2. Bölüm – IMDB

netflix-3-0407

Amerikalı şef Dan Barber, ünlü Blue Hill restoranlarının sahibi. Bu bölümde, toprağa, hayvana ve bitkiye nasıl davranıldığı, nasıl davranılması gerektiği ve doğaya, doğanın döngüsüne gösterilen saygının karşılığının nasıl da alınabildiğini görüyoruz.

  • Grant Achatz – 2. Sezon 1. Bölüm – IMDB

grant

Amerikalı şef Grant Achatz, moleküler gastronomi deyince akla gelen ilk isimlerden. Moleküler gastronomi, yeme deneyimini fazlasıyla değiştiren enteresan bir dal; ürünleri fiziksel olarak değiştirip, kimyasal reaksiyonlarla farklı formlara sokarak gastronomiyi bambaşka yerlere sürüklüyor. Bunun altında ise sadece ateş, buhar ve duman oyunları yok, fikir var.

2- Abstract – IMDB – 2017 – Her Bölüm 45 Dakika

Abstract, tasarım konusu üzerinde temellenen ve bunu da alanının profesyonellerine odaklanarak anlatan nefis bir seri. Ben yine 2 farklı bölümü tavsiye edeceğim, lakin gelecekte yapmak istediği meslekle ilişkili olduğunu düşünenlerin diğer bölümleri de kurcalaması yararlı olacaktır.

  • Tinker Hatfield: Footwear Design – 2. Bölüm – IMDB 

9ac2e31b25a9eb714d925c4ba41e6a3bcd98e7d0

Tinker Hatfield, Nike markasının ve daha özelinde Air Jordan ayakkabısının tasarımcısı. Bu bölümde izlediğimiz asıl konu ise hayallere ulaşmanın yalnızca tek bir yolu yoktur.

  • Bjarke Ingels: Architecture – 4. Bölüm – IMDB

bjarke

Bjarke Ingels, Danimarkalı, kafası gerçekten farklı çalışan bir mimar. Bu bölümü, sadece Bjarke Ingels’in hayata geçirdiği projelerini görmek bile izlemeye değer kılıyor, bunun yanında da doğaya ve çevreye karşı olan tavrın mimarlık alanında ne kadar hayati olduğunu da görüyor, öğreniyoruz.

3- Requiem For The American Dream – IMDB – 2015 – 75 Dakika

requiem_american_dream

Amerikalı filozof, dilci,  aktivist Noam Chomsky’nin son uzun röportajından derlenen bir belgesel. Chomsky, Amerika nezdinde zengini daha fazla zengin ederken, fakiri de açlığa mahkum eden, zenginliğin ve gücün yoğunlaşma prensiplerini 10 adımda tane tane anlatıyor. Amerika nezdinde olarak anlatılan bu düşünceler elbette herkesin pay çıkaracağı cinsten.

4- Get Me Roger Stone – IMDB – 2017 – 90 Dakika

roger

Amerika’daki Cumhuriyetçilerin stratejisti, danışmanı olan lobici Roger Stone, başarılı bir aşağılık insan örneğinin yaşayan en büyük temsilcilerinden. Trump’ın başkanlığa yürümesindeki etkisi bir tarafa, politikanın nasıl kirli bir iş olduğunu en güzel şekilde açık eden isimlerden. Bu belgesel sadece Roger Stone için izlenmemeli elbette. Manipülasyon, paranın gücü, medyanın kullanımı, iktidarın kazançları gibi konular hakkında fazlasıyla düşündüren, bu açıdan da bakılması gereken bir yapım.

5- She’s Beautiful When She’s Angry – IMDB – 2014 – 90 Dakika

Shes_Beautiful_-_3

1960’lı yıllardan itibaren hız kazanan kadın hakları, cinsiyet eşitliği mücadelesine eğilen bu belgesel, o dönemde sokaklarda olan, dernekler kuran, protestolar düzenleyen kadınlarla yaptığı söyleşilerle çok zengin bir anlatım sunuyor. Hakların verilmediğini, söke söke alındığını görmek, feminizmi anlamak adına değerli bir yapım.

6- Hip-Hop Evolution – IMDB – 2016 – Her Bölüm 45 Dakika

hip

Rapçi Shad Kabango, günümüzün en popüler türü olan Hip-Hop’ın geçmişini, ortaya çıktığı sokaklarda, ortaya çıkaran kişilerle söyleşerek anlatıyor. Yine Hip-Hop müziğini sevmeyen birisinin es geçeceği bir yapım olarak gözüküyor olsa da, bir müzik türünün bir toplumu hatta Dünyayı nasıl değiştirdiğini görmek adına müthiş bir yapım. Toplamda 4 bölüm olan, Hip-Hop’ın kısacık tarihiyle hayatın her alanına nasıl nüfuz ettiğini, neleri kullanıp, neleri kendine malettiğini görmek gerçekten ufuk açıyor, farklı taraftan bakmayı sağlıyor.

7- Inside Job – IMDB – 2010 – 105 Dakika

inside-job_large_poster

Amerika’daki 2008 krizine odaklanan ve bu konuda izlediğim en başarılı belgesel olan Inside Job, ekonomi, politika, iktidar üçgeninde gidip gelirken kirlenmenin tarihine ışık tutuyor. İşbirliklerinin giriftliği, pisliğin içine bulaşmayan kimsenin olmayışı; para temelinde oluşan sistemin ve eğitimin nelere yol açacağını görmek açısından da değerli bir yapım.

8- An Idiot Abroad – IMDB – 2010 – Her Bölüm 45 Dakika

Karl Pilkington değişik bir komik, aynı zaman ofansif mizahın başında gelen isimlerden Ricky Gervais’in yakın arkadaşı. Haliyle An Idiot Abroad, komik, eğlenceli bir gezi programı. İlk sezonda Dünyanın 7 Harikası’nı gezen Karl, sonraki sezonlarda ‘Ölmeden yapılması gereken 100 şey’ gibi başlıklarla başka geziler yapmaya devam ediyor. Benim önerdiğim ve önemsediğim çok müthiş, çok derin bir bölüm var:

  • Jordan – 1. Sezon 3. Bölüm – IMDB

An-Idiot-Abroad-Karls-Jordan-Pictures-17

Karl Pilkington’ın Ürdün’ü gezdiği ve gezinin büyük bir kısmını tarihin en eski şehirlerinden Petra’ya ayırdığı bir bölüm. Yaşamın güzelliği, farklılığı, derinliği ve devinimini görmek adına muazzam bir bölüm.

9- Tony Robbins: I Am Not Your Guru – IMDB – 2016 – 120 Dakika

Tony_Robbins_1

 

Bu, açıkçası iyi bir belgesel değil, boşa geçen zaman olarak algılanabilir rahatlıkla. Lakin farklı bir pencereden izleyince çok şey öğrettiğini düşündüğüm bir yapım. Tony Robbins, Amerika’nın en ünlü, en zengin kişisel gelişimcilerinden biri. Kitapları milyon satıyor, seminerlerinin biletleri anında tükeniyor vb. Fakat bu kişisel gelişimin tamamen saçmalık olduğunu bu belgeseli çeken ekip fark etmiş olsa gerek, seminerin tüm numaralarını bir bir ortaya döküyor. ‘Birinin kahramanı olmak için, süper güçlere ihtiyacın yoktur’ diye bir söz vardır; Tony Robbins bu sözü iyi bilip, şöyle yorumluyor ‘karşımdakilere süper güçlerimin olduğunu düşündürmem yeterli’; ki yetiyor da. İnsanın manipülasyona ne kadar açık, irrasyonel bir varlık olduğunu dakika dakika izliyoruz bu belgeselde. Bu nedenle izlenmesi gereken bir yapım.

10- Daughters of Destiny – IMDB – 2017 – Her Bölüm 60 Dakika

hqdefault

Hindistanlı iş adamı Abraham George, Hindistan’daki kast sistemini değiştirmek için 50 yaşına geldiğinde Amerika’daki varlığını satıp Hindistan’a bir okul açmaya gelir. ‘Untouchables’ olarak adlandırılan Hindistan’daki en alt kastı temsil eden sınıfa dahil ailelerin çocuklarını kendi okulunda eğitmeye başlar. Her aileden bir çocuk, 4 yaşında yatılı kalacakları ve üniversiteye kadar eğitim alıp, para ödemeyecekleri bu okula gelir. 4 bölüm süresinde 4 yaşında okula başlayan çocukların, üniversiteye kadarki büyüme sürecini seyrediyoruz ve eğitim önemini, değişecekse Dünya’nın ancak bu şekilde değişebileceğini görüyoruz. Mutlaka izlenmesi gereken, romantik ama müthiş bir seri.

11- The Story of Maths – IMDB – 2008 – Her Bölüm 60 Dakika

the-story-of-maths-tum-bolumler-izle

Adından da anlaşılacağı gibi Oxford’lu profesör Marcus du Sautoy’dan matematiğin hikayesini dinliyoruz. Sevip-sevmemekten bağımsız, bulunduğumuz Dünya’da kesinliğe sahip tek bilim olan matematiğin, çıkışı, insanların o eski dönemlerdeki akıl yürütme teknikleri; bu yöntemlerin zamanla sistemleri, denklemleri, geometriyi oluşturmasını örneklerle, yerinde izliyor olmak öğreticiliğinin yanında çok da keyifli.

Öneri, istek ve düşünceleriniz için yorum yapabilirsiniz.

banabirseyogret.com’a yazılarınızı gönderebilirsiniz. Yazı göndermek isteyenlerin önce burayı okuması iyi olur: Yazı Gönder

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s