Düşünürlerle/Düşünce Tarihiyle İlgili Youtube’da Bulunan 10 Uzun Söyleşi/Belgesel

Felsefe ha! olarak büyük oranda söyleşi videolarından yararlanıyor ve uzun söyleşilerle kişilerin gözünü korkutmaktansa, kendi içinde bağlamı olan kısa parçalar paylaşıyorum. Hemen hemen her paylaşımın altında da videonun uzun halini soranlar oluyor ve elbette her kişiye videonun uzun halinin linkini atıyorum.

Paylaşımlarımın dışında da Youtube’da bulunan çok fazla söyleşi/belgesel mevcut. Bunların bir kısmını listeleyerek, meraklısı için tüketmeye uzun zaman ayıracağı bir arşiv şansı vermiş olmak istedim.

Ekran-Resmi-2017-10-15-16.18.04
Felsefe ve Hakikat programından…

1- Felsefe ve Hakikat – Badiou, Canguilhem, Foucault, Hyppolit, Ricoeur, Dreyfus – 1965 yılı – 54 dakika

İlk videomuz 1965 yılında Fransız televizyonunda yayımlanan ve kalabalık bir konuk listesi olan, konusu ‘felsefe ve hakikat’ olan bir felsefe programı. Çeviriyi yapan kişi Murat Erşen. Murat Erşen’in bu videonun dışında onlarca videoyu çevirdiği Youtube kanalını da şiddetle öneririm. Murat Erşen Youtube Kanalı

2- Jung on Film – Carl Gustav Jung – 1957 yılı – 77 dakika

İkinci videomuz ve burada paylaşacağım diğer bir çok videonun da çevirmeni Ümid Gurbanov. Bir Nevi Dipnot isimli Youtube kanalıyla, sürekli olarak yeni içerikleri Türkçeye kazandırıyor. Bu videoda da Freud’dan sonra psikoloji denince akla gelen isim Carl Gustav Jung’la yapılmış olan söyleşiyi izliyoruz.

3- İnsan Doğası Üzerine – Michel Foucault, Noam Chomsky – 1971 yılı – 70 dakika

Düşünür kimliklerinin yanında aktivistlikleriyle de önplanda olan Foucault ve Chomsky, 1971 yılında bir tartışma programında bir araya geliyor. Çeviri yine Ümid Gurbanov.

4- Papağanlar, Evren ve Her Şey – Douglas Adams – 2001 yılı – 87 dakika

Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitabıyla tanınan Douglas Adams, 2001 yılındaki bir sunumda mizahını da konuşturarak eğlenceli şekilde bilim anlatıyor. Çeviri yine Ümid Gurbanov.

5- Yolda Düşünmek- Martin Heidegger – 1975 yılı – 45 dakika

Varlık ve zamana kafaya takmış 20. yüzyılın en önemli filozoflarından Martin Heidegger’i anlatan Heidegger’in 85. doğum günü şerefine hazırlanan bir belgesel. Çeviri Adnan Esenyel.

 6- Sosyoloji Bir Dövüş Sporudur! – Pierre Bourdieu – 2001 yılı – 70 dakikalık 2 bölüm

Ünlü Fransız sosyolog Pierre Bourdieu’nun günlük hayatından, katıldığı söyleşilerden, anlatık anlatılardan oluşan bir belgesel. Çeviriden emin değilim; sosyalbilimler.org kanalının eklediği bir video.


7- Rızanın İmalatı – Noam Chomsky – 1992 yılı – 167 dakika

Yaşayan en büyük düşünür ve aktivistlerden olan Noam Chomsky’nin sunumları, söyleşileri ve konuşmalarından derlenen 167 dakikalık bir belgesel. Çeviriyi yapan Filiz Türkmen, Müjde Zeybek, Öznur Kotbaş.

8- Homo Sapiens, Homo Deus – Noah Harari – 2017 yılı – 50 dakika

Çok satan Sapiens ve Homo Deus kitaplarının yazarı tarihçi Noah Harari, geçmişten geleceği çok önemli açıklamalar yapıyor parça parça eklenmiş yaklaşık 50 dakikalık bu söyleşide. Söyleşiyi yapıp, altyazıyı ekleyen M. Serdar Kuzuloğlu.

9- Brain – David Eagleman – 2015 yılı – 55 dakikalık 6 bölüm

Incognito isimli kitabın yazarı sinirbilimci David Eagleman’ın hazırlayıp sunduğu Brain belgeseli, sadece beynimizle ilgili değil; hayat ve hayat hakkında düşünme şeklimizle ilgili de bir çok tabu yıkıcı bilgiler veriyor. Çeviri okyanusum.com tarafından yapılmış.

10 – Bilim ve İslam – Jim Al Khalili – 2009 yılı – 60 dakikalık 3 bölüm

Irak asıllı İngiliz teorik fizikçi Jim Al Khalili’nin hazırlayıp sunduğu 3 bölümlük bir seri. İslam Aydınlanması ve bu bilgilerin Avrupa’ya geçişi inceleniyor. Çeviren kişiden yine emin değilim, videoyu ekleyen sayfa olarak derindusun.com iliştirilmiş fakat o sayfaya da ulaşamadım.

7 comments

  1. Kuru kuruya bir teşekkür yazılamayacak kadar büyük bir hazine paylaşılmış. Tam da dediğiniz gibi uzun zamanda tüketmelik, daha kitap tavsiyelerinin eksiklerini nasıl tedarik edeyim diye düşünürken, bu izleme serisi, okuma işini biraz daha geri plana ittirdi bile 🙂 Teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

  2. bir süredir sessizce twitter de takipteyim bi ara bakıp kaçarken bu paylaşımlarınızı kaçırmışım hemencik listeme aldım ve takibe sıkı bir şekilde devam (: paylaşımlar için çok teşekkürler.. viyanadan selamlar

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s